Kardan adamlar yaptım, hepsini kahramanım sandım. Avuçlarımda eridiler..

Hakkında

CV’ler 3. şahış dili ile yazılırmış 🙂

Kendileri bilgisayar mühendisidir. Özellikle web programlama konusunda tecrübelidir ve son zamanlarda masaüstü programcılığa merak sardı. Teknoarge adında bir firma kurdu, büyütme gayretleri içinde.

Site açıp “bişiyler” yazması ise tamamen duygusal. Rahatlamak için yazar durur. Belki ikizler burcu olmasınında etkisi vardır. Hani derler ya, ikizler burcu insanı büyük bir yazar olmak ister diye, öyle bişey.

Her ne kadar yeri geldiğinde kendimle çok övünsem de, burası yeri değil. O yüzden bu kadar yeter diyerek huzurlarınızdan izmir marşı ile ayrılıyorum.

Vesselam

Orta okulu Kocaeli Gölcük Anadolu Lisesinde okudu, o zamanlar zorunlu eğitim 5 yıldı. Orta okuldan mezun olduğu yıl 17 ağustos depremi oldu ve liseye Antalya Yılmaz Koleji’nde depremzede öğrenci kontenjanında başladı. Devlet saolsun, özel okullara böyle bir zorunluluk getirmişti.

2000 yılında “Seralarda enerji tasarrufu” konulu bir proje geliştirdi ve Tübitak-Enerji Bakanlığının ortak düzenlediği “Enerji verimliliği proje yarışmasında” 3. oldu, ödülü 2001 yılı içinde aldı. (İlgili sayfa) (Bu sayfada 175 milyon (175 tl)  ödül aldığı yazıyor ama o para eline hiç geçmedi 🙂 )

Aynı dönemde, Fatih Koleji’nin düzenlendiği 9. INEPO Çevre Proje yarışmasında “Domateslerde sarı yaprak kıvırcıklık hastalığının araştırılması” konulu genetik araştırma içeren araştırma çalışması ile juri özel ödülünü kazanarak INTEL tarafından düzenlenen INTEL-ISEF Bilim ve Mühendislik Fuarına katılmak üzere San Jose/California’ya gitti (İlgili haber). Ancak orada ödül alamadı 🙂

ÖSS sınavında Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni kazandı. Üniversite döneminde Cisco Ağ Akademisi’ne katıldı ve 2 kurunu tamamladı. 3. ve 4. kur o dönemde Konya’da verilmediği için devam edemedi. Bitirme projesi olarak “Bilgisayar ile kablosuz olarak kontrol edilen ve bulunduğu yerin görüntüsünü bilgisayara aktaran robot araç” yaptı. Aracın çalışması ile ilgili tüm problemleri çözdü ancak güç problemini çözemedi. Akü sadece 15 dk dayanabiliyordu (Yazık bana bee, ne çileler çekmişim :)).

Bu dönemde hastane otomasyonu geliştiren bir firmada proje sorumlusu olarak çalıştı. İşten ayrıldıktan sonra kendi işletmesini kurdu. İşletmenin kurulması aşamasında Kosgeb tarafından düzenlenen “Girişimcilik” konulu seminerlere katıldı. Son olarak “İş planı hazırlama” konulu bir seminerde hazırladığı iş planı ile preinkübasyon sürecinde Konya Teknokenti’nde ücretsiz ofis hakkı kazandı. İşletmesinide bu ofiste kurdu.

Son birkaç aydır “Reklam ve Tanıtım” kursuna gidiyor. 2009 yılı içinde de japonca öğrenecek ve dış ticaret uzmanlığı kursuna gidecek. Ayrıca 2 yıllık bir çalışma sonunda geliştirdiği Acente2 isimli Seyahat Acentesi Otomasyonu‘nu pazarlamaya çalışacak.

2011 yılı için çalışmakta. 2011 yılının kendi yılının olacağına inanıyor. Çünkü projeleri var, her zamanki gibi 🙂

Güncelleme: Ağustos 2009

Japonca kursuna gitti ama yarım kaldı. Dış ticaret kursu için Konya’da istenen fahiş fiyatı protesto ederek kursa katılmadı 🙂 2009 mayıs ayında Tatil.net’i kurdu ve turizm acenteciliği işinde staj yapmaya başladı. Mayıs ve Haziran aylarını İstanbul’da geçirdi. Temmuz ayı içinde Kocaeli’de yeni bir ofis açtı, şu an İzmit Telekom isminde bir web sitesi açma çabası içinde. Bir yandan da Tatil.net’i işletmeye devam ediyor.

Bitti.

————————-

Güncelleme: Nisan 2011

Oldukça uzun bir zaman sonra bu safyaya bakmayı akıl etti. İki yıl olmuş neredeyse. Neyse gelelim konuya. Temmuz 2009’da Sanayi Bakanlığı’nın “Teknogirişi Sermaye Desteği” programına başvurdu ama kabul edilmedi. Sonra kendi halinde İzmit’te açtığı ofiste çalışıyorken bakanlık 2010 yılında yeniden başvuru almaya başladı. Nasıl olsa bana çıkmaz diyordu ki, başvursam ne kaybederim diyerek projesini yeniden hazırladı. Lisans diplomasının aslını daha almamıştı ve projeyi göndereceği sırada İzmir’deydi. Aynı gün içinde izmir > konya > izmir gidip geldi ve projeyi yolladı. İlginç bir şekilde proje kabul edildi ve kurula gitti. Heyecan sadece 1 dk sürdü ve projesini anlattı. Sonra proje kabul edildi. Çığlık çığlığa sevindi. Bakanlık ile sözleşmeyi 5 Nisan 2010’da imzaladı ve 1 yıl sürecek girişim sermaya desteğini aldı.

Bu tarihte Teknoarge Teknoloji Ltd. Şti.’yi kurdu. Acente2 programını yeniden yazmaya başladı. Bir çağrı merkezi oluşturup programın reklamını yaptırdı. Eylül 2010’da eski müşterisi olan tüm acenteleri yeni programa geçirmeye başladı. Bugün Türkiye iç pazarına yönelik hizmet eden seyahat acentelerinin kullandığı programlar arasında Acente2 1 numara oldu. Bu tarih itibari ile online satış yapan 80-90 kadar web sitesi var ve bunların 40 tanesi Acente2 kullanıyor.

5 Nisan 2011 tarihi itibari ile bakanlığın desteği sona erdi. Artık kendi ayarları üzerinde durma vakti geldi.

Elbette yeni bir projesi var; Tilki.co 🙂 Muhtelemen 20 nisan 2011 e kadar faaliyete geçmiş olacak. Herhangi bir oteli, hangi acente kaça satıyor bilgisini veriyor. Fiyat karşılaştırma sitesi yani. Şu an temel fonksiyonları ve genel site şablonu bitti, son detay süslemeler ile ilgileniyorlar. Logonun bulunma tarihi ise 15 Nisan 2011.

Bir sonraki güncelleme de görüşmek üzere, şimdilik baş baş 🙂

————————–

9 Mayıs 2011; Tilki.co için ilk reklam çalışmasını yaptı. İlk analiz sonuçlarını sabaha inceleyecek. Ancak pek başarılı bir gün olmadı. Reklam için harcanan paranın %8’i kadarını geri alabildi. Ciddi bir iyileştirmeye ihtiyaç var.

————————–

Tilki.co hem başarılı oldu, hem başarısız oldu. Piyasa da tanındı ve takip edilmeye başlandı, günlük ziyaretçi sayısı her ne kadar yeterli olmasada 1000’e ulaştı. Tilki.co şu an 3 aylık bir web sitesi. Ancak stratejik bir hata yaptı, reklam çalışması yerine PR çalışmalarıne yöneldi. PR çalışması faydalı oldu, karizma yükseldi ama ziyaretçi sayısına yansımadı. Haliyle Tilki.co yapılan iş açısından başarılı olurken ziyaretçilere duyurulması konusunda başarısız oldu.

Acente2 programı üzerinde çalışmaya devam ediyor. Yurtdışı müşterileri olmaya başladı ancak nedense o müşterinin işini bir türlü teslim edemiyor. Sanki bir el tutuyor, yapma diyor. Sistem artık yabancı dilleri, döviz üzerinden çalışma sistemlerini ve çevrimleri destekliyor. Çok emek verdi bu işe, sonucu inşallah güzel olur.

Bir süre önce hac umre programı işine yönelmeye niyetlendi ancak şimdilik bir hareket yok. Bu dönem fazlasıyla üzgün ve kederli geçiyor. 9 ağustos 2011.

—————————-

6 Kasım 2011

Turizm sezonu sona erdi ve 2012 hazırlıkları başladı. Bu sene yurtiçi operasyonu yürüten acentelerden ziyade incoming yapan ve hac umre işi ile ilgilenen acenteler hedefte. Yıllardır “2011 yılı benim yılım olacak” diyordu ama beklediği değişikliğe ulaşamadı veya ulaştı fakan bu değişikliği birkaç yıl sonra geriye dönüp baktığında farkedecek.

Geçen sene tilki.co projesini yürüttü, tanıtımına çok para harcadı ama yeterli sonuç alamadı. Bu sene eğitim işine giriyor. Halen fikir aşamasında ama turizmakademi.com adresi üzerinden hizmet verecek.

Son birkaç aydırda “Bilgisayar Mühendisleri Odası” kurulması için çalışma yürüten TBMO grubu içinde aktif görev alıyor ve üniversitelerde seminerler veriyor. Sakarya, Ege, İstanbul ve Işık üniversitelerinde seminer verdi, Kocaeli üni. bil. müh. klübünün yemeğinde kısa bir konuşma yaptı. Seminerlerin devamı geliyor. İşe vakit ayırdığı vaktin bir sonunun olmadığını bildiği için artık başka şeylerede vakit ayırma başladı, seminerler gibi. Fakat bu durum işten geri kalma hissine sebep olduğu için çalışma azmi ve heyecanı artıyor.

Son olarak, bu sayfayı aralıklarla güncellediği için yaşadığı hayatın değişimini daha rahat görmek için bazen açıp okuyor. Bir çeşit günlük oldu ama özet halinde 🙂

—————————-

12 Haziran 2012

3 gün önce doğum günüydü, artık 28.01 yaşında. Küsürat gün geçtikçe artıyor, yaşlanıyor mu ne?

1 yıldan uzun süredir TBMO grubu içinde “Bilgisayar Mühendisleri Odası”nın kurulması için aktif görev aldı. 2 ülke, 10 şehir ve 20’den fazla üniversitede seminerler verdi, elinden geldiğince Bilgisayar Mühendisi olmak nedir, hayat nasıldır’ı anlattı ve 2 haziran 2012’de TMMOB’da yapılan oylama ile BMO kurulmasına resmen karar verilmiş oldu. Bir yılın, binlerce km yolun, uykusuz gecelerin, saatlerce anlatılan konuların yorgunluğu çöktü artık. Üstüne birde bu güne kadar ortalarda olmayan başka grupların BMO seçim kampanyası için ortaya çıkıp, koltuk sevdası ile TBMO’yu ve önde gelenlerini karalama kampanyası başladı. Siyaset için fazla temiz olduğunu düşünüyor artık, bu kadar pislik fazla.

6 yıldır turizmde yazılım üretiyor. 70’den fazla firma ile çalışıyor artık ve şu an Türkiye’nin en büyüğü 2 firma ile çalışmaya başlıyor. Bu firmalardan biri önüne öyle bir sözleşme koydu ki, “neyle neyi almaya çalışıyorsunuz” deyip programı bedava vermeye karar verdi. Günler yorucu, yoğun ama sonu inşallah güzel olacak.

Bundan 3 ay sonra BMO başkanlık seçimleri var. Günler neyi getirir bilinmez, inşallah hayırlı olanla karşılaşmak nasip olur.

—————————-

16 Temmuz 2012

TBMO grubu olarak BMO seçimlerine girmeye karar verdiler ve bugün seçim çalışmalarına başladılar. 28 yaşında iken, başkalarının 50 – 60 yaşında ulaşabildiği konumlara gelip o hazzı yaşamak istiyor, bunun için çalışıyor. Umarız hayırlısı budur.

—————————-

07 Aralık 2012

Birkaç gün önce bu sayfa aklına geldi, uzunca süredir güncellemediğini farketti. TBMO grubu BMO seçimlerini sadece 49 oy ile kaybetti. Seçimlerden önce seçimlerin iptali için Ankara 18. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açtı, 27 Aralık 2012’de duruşma var.

Yeni bir sektöre girdi ve Aile hekimleri için Optimus adında bir program geliştiriyor. Sağlık ocaklarında yapılan işlemlerin kayıt altına alınması, doktorların performans işlemlerinin yapılması vb işlevlere sahip. İstanbul’da bu işi yapan bir firmayı 800 doktoru ile birlikte devraldı. Geliştirilen programın kullanımı doğrudan 800’den başlayacak, sonra 801, 802, 803… Optimus’u geliştirmek için WPF teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji ile animasyonlu arayüzler geliştirmek mümkün oluyor. Piyasadak diğer programlardan bir farkı olabilmesi için bu yolu seçti. Ürün geliştirme halen devam ediyor. Ay sonuna kadar yeni programa geçilmesi gerekli.

2012’de bitti bee 🙂