Kardan adamlar yaptım, hepsini kahramanım sandım. Avuçlarımda eridiler..

ESP8266-01 ile debelenme :)

Kategori: İçimden Geldi,Bilgisayar | 25 Nisan 2020 de Enes Turan tarafından yazılmıştır.Ayrıca 1.311 Kere okundu.

Ardunio ile programlama olayına merak sardım ve ufak bir proje için çalışmaya başladım. Wifi üzerinden internet bağlantısı yapma ihtiyacım oldu, biraz araştırma ile ESP8266 modüllerini buldum ve çalışmaya başladım. Muhtemelen sizin hikayenizde bu şekildedir 🙂

Bu yazıda neler var?

1- Çalışmayan, AT komutuna bile cevap vermeyen ESP-01’ler
2- Yeni firmware yükleme olayı
3- ESP-01 firmware yükleme devresi

1- Çalışmayan ESP-01’ler

ESP8266-01 Modülleri

Yukarıdaki modüllerden 1. modülü direnc.net’ten, 2 ve 3. modülleri robotistan.com’dan aldım. İlk önce 1. modül geldi, çalışmadı 🙂 Bu modül 3.3V ile çalıştığı için RX bacağını voltaj regulatörü bağlamadığım için yaktığımı düşündüm. Sonra 2 ve 3. modülü sipariş ettim. Bu modüllerden sadece 3. modül çalıştı, 2. modül yine çalışmadı.

2. modül ile uğraşırken birşey farkettim, şöyle ki;
Modüle reset attığımda veya enerji kesip geri verdiğimde ardunio ide’nin serial monitöründe birşeyler var ama anlamsız. Baud rate i değiştirip 74880 yapında bu sefer anlamlı birşeyler gördüm.

Bu çıktıya göre sistem içinde yüklü olan firmware hatalı ve sistem çalışmıyor. İlk yaktığımız düşündüğüm modülden de aynı sonucu alınca firmware yüklemek için araştırmaya başladım. Robotistan.com’da bu modül ile ilgili 1. derste güncelleme yapılması gerektiği yazıyor ancak orada anlatılan işlem işe yaramıyor.

2- Yeni firmware yükleme olayı

Şurada (1) (https://forum.arduino.cc/index.php?topic=604672.15) bu konu ile ilgili bir paylaşım gördüm. Forum’dan şu adrese (2) link vermişler (https://www.allaboutcircuits.com/projects/flashing-the-ESP-01-firmware-to-SDK-v2.0.0-is-easier-now/).

(2) nolu yazıdaki devre bölümlerini geçtim, “Flash Download Tool v3.4.4” başlığına kadar gelin ve buradaki işlemleri yaptım. Bu sayfada bahsedilen dosya yükleme işleminde dosya sıralamasının önemli olduğunu belirtmek isterim. Aşağıda önemli kısmı gösteriyorum.

Başka önemli konu ise yükleme motunun seçilmesi ile ilgili. SPI Mode altındaki DOUT’un seçili olması gerekli. Eğer sağ ortadaki SpiAutoSet seçili ise otomatik QIO modune geçiyor, bu nedenle SpiAutoSet’i seçmeyin. Aşağıdaki resimde COM4 seçili ama siz kendi bilgisayarınızda neyse onu seçin. Bu ayarları yaptıktan sonra yükleme işlemine başladım.

İşlem tamamlandıktan sonra ESP-01 modülünü normal çalışma moduna göre bağladım ve ardunio ide serial monitörü açtım ve işte artık çalışan bir modülümüz var 🙂

3- ESP-01 firmware yükleme devresi

Tabiki bu işlemi yapabilmek için devre elemanları lazım. Benim elimde USB modülü yoktu, o yüzden doğrudan ardunio uno üzerinden çalıştırdım. Bağlantı devresini şu adresten (https://simple-circuit.com/arduino-esp-01-esp8266-programming/) aldım.

Direnç bağlama olayına dikkat ediniz. Voltaj regulatörüde kullanılabilir ama direnç daha kolay bir yöntem oldu benim için.

Kolay gelsin 🙂

Bilgisayar Mühendisi, Teknoarge Teknoloji Genel Müdürü ve bu sitenin medarı iftiharı :P Saygılar
EtiCanlar: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*