Kardan adamlar yaptım, hepsini kahramanım sandım. Avuçlarımda eridiler..

SEO Macerası 3

Kategori: SEO | 5 Ağustos 2017 de Enes Turan tarafından yazılmıştır.Ayrıca 1.227 Kere okundu.

Tilki.co otel fiyatı karşılaştırma sitemizi açtık ve google webmaster araçlarına sitemap.xml dosyamızı gönderdik. Birçok sayfanın sadece başlığı var, içeriği yok. Buna rağmen bazı arama terimlerinde 3. sayfaya kadar gelmiş durumdayız. İçerik yokken 3. sayfa ise içerik olduğunda 1. sayfa garanti diye bakıyorum olaya.

Tilki.co gezi rehberi içerikli bir site olacağı için POI (point of interest – ilgi çekici yerler) içeriği bizim için önemli. Şöyle ki muğla gezi rehberi aslında muğlada gezilecek olan noktaların toplamından ibarettir. Böyle olunca ilk önce POI listelerimizi oluşturalım istedik. Ardından çeşitli varyasyonlar ile POI listelerini oluşturup sayfalar hazırlayacağız. Buraya kadar herşey standart ancak dikkat edilmesi gereken şöyle bir konu var; site içi linkleme.

Site içi linkleme konusu, google ın hangi sayfayı öne çıkaracağına dair bir bilgi verir. Örneğin muğla gezi rehberi alt sayfalarının mutlaka muğla gezi rehberi ana sayfasına link vermesi gerekir. Benzer şekilde muğla plajlarına ait alt bir sayfası, hem muğla plajları ana sayfasına hem gezi rehberi ana sayfasına link vermelidir. Haliyle link sayıları önem sırasına göre düzenlenmiş olur; örneğin muğla gezi rehberine 50 tane site içi link varsa, muğla plajları ana sayfasına 5 tane site için olur. Bu durumda google muğla gezi rebheri ana sayfası daha önemlidir sonucuna ulaşır. Benzer bir önem mekanizması breadcrumb ile sağlanır. Breadcrumb doğrudan site içinde oluşturulan ve her sayfanın içine yerleştirilen site haritası sistemidir. Örneğin şöyle olur; ana sayfa > gezi rehberi > muğla > muğla planları > iztuzu plajı gibi. Google bu bilgileri izleyip sitenin ağaç şemasını çıkarabilir ve daha doğru bir sonuç gösterimi sağlar.

Bütün bunlar neden önemli, çünkü google a bizim sitemizin ağaç yapısı bu ve lütfen alt sayfaları değil, ana sayfaları ön plana çıkar dememiz gerekli. Yoksa istemediğiniz sayfaların daha ön plana çıktığını görürsünüz. Haliyle siteden para kazanmak için kurguladığınız senaryo ile google sonuçları uyumsuz olur ve para kazanamazsınız 🙂

Başka yapacağımız birşey ise sosyal medya linkleme çalışması. Yeni bir sistem geliştirdik ve facebook ile twitter APIlerini kullanarak doğrudan kendi yazılımımız üzerinden otomatik olarak paylaşım yapabiliyoruz. Bir paylaşım planı hazırlıyoruz ve o plan doğrultusunda sistem otomatik olarak paylaşım yapmasını sağlayacağız. Bu şekilde sitemizde var olan tüm linklere site dışından en az 1 link verilmesini sağlamış olacağız.

Bakalım bu 2 çalışmanın sonuca etkisi ne olacak?

Bugün itibari ile google da 188 linkimiz indekslenmiş ve ortalama konumumuz 58.6. En iyi konumuz “alanya tilki” aramasında 6. sıra 🙂 Bu ilgisiz olduğu için geçelim, “limak” aramasında 9. sıradayız.

Bilgisayar Mühendisi, Teknoarge Teknoloji Genel Müdürü ve bu sitenin medarı iftiharı :P Saygılar
EtiCanlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*