Kardan adamlar yaptım, hepsini kahramanım sandım. Avuçlarımda eridiler..

Webmaster Araçları

Kategori: SEO | 8 Mayıs 2017 de Enes Turan tarafından yazılmıştır.Ayrıca 1.495 Kere okundu.

Kaldığımız yerden devam, önceki yazımızda SEO maceramızın nasıl başladığını anlatmıştım. Bu yazıda yeni neler yaptık, onlardan bahsedeceğim.

Bugün google webmaster araçları ekranını kontrol ettim ve tilki.co’nun eski sisteminde var olan 2422 URL’nin sadece 302 tanesinin google da ekli olduğunu gördüm. Muhtemelen kopya içerik, dandik tasarım öğeleri gibi sebeplerle google bunları eklemeye bile gerek duymadı 🙂 Şimdi karar vermemiz gereken konu, var olan linklerle devam edelim mi etmeyelim mi? 302 tane linkimiz var, onları kaybetmeye gerek yok. Ancak şimdi yeni bir link yapısı kurmamız gerekli. Yeni link yapısı breadcrumb formatına uygun olacak, haliyle önceki linkler zaten sıkıntılı. Bu sebeple eski linkleri 301 yönlendirmesi ile yeni oluşturacağımız link sistemine yönlendireceğiz.

Analytics tarafında ise bir değişiklik yok, siteye girenler çıkanlar sabit.

Tilki.co’nun yeni sistemi için yeni bir admin panel geliştiriyoruz. İlk eklediğimiz alanlar tabiki otel ekleme ve ilgili bölümleri içeriyor. Burada otel tanıtımları için yazılan yazılarda özgünlük kontrolü yapan bir yazılım geliştirdik. Tanıtım yazılarını ben ve ofisteki diğer arkadaşlar yapacaklar ve sisteme eklenen her otel için prim alacaklar. Tüm yazıların kontrolünü ben yapamayacağım için sistemsel bir kontrolün doğru olacağını düşündük. Burada en önemli konu yazının özgün olması. Geliştirdiğimiz yazılım, otel için yazılan yazıyı çeşitli formatlar kullanarak google da arıyor ve bir cevap gelip gelmediğine bakıyor. Gelen cevaplara göre yazının özgünlük yüzdesini belirliyor. Biz burada bir alt değer belirleyeceğiz ve örneğin %80 özgün olan bir yazı kabul edilir diyeceğiz.

Ancak burada bir sıkıntı var; Kelime değişiklikleri özgün kabul ediliyor. Örneğin doktor yerine hekim yazarsanız, bu yazı özgün olmuş oluyor. Tüm makale özgünlük kontrolü yapan sistemlerde bu durum aynı. Peki google da nasıl? Bu konuda araştırma yaptım ama bir çözüm bulamadım. Sanırım deneyip göreceğiz.

Yakında web sayfamızı oluşturmaya başlayacağız. Asıl SEO çalışmamızda o zaman başlayacak.

 

Bilgisayar Mühendisi, Teknoarge Teknoloji Genel Müdürü ve bu sitenin medarı iftiharı :P Saygılar
EtiCanlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*