Kardan adamlar yaptım, hepsini kahramanım sandım. Avuçlarımda eridiler..

Bir SEO Macerası

Kategori: SEO | 1 Mayıs 2017 de Enes Turan tarafından yazılmıştır.Ayrıca 1.603 Kere okundu.

E-ticaret yazılımları üretiyorum ancak hiç kendim yoğun bir e-ticaret çalışması yapmadım. Yesilelbise.com ile ilgili bir çalışma başlattım, yoğun yatırım yaptım ancak stoklu ürünlerle ilgili bizim yapamayacağımızı anladım. Yaptığımız yatırımda boşa gitti diyebilirim. Bu yüzden bizim yapmamız gereken işin hizmet satışı olduğuna ikna oldum 🙂

Bir diğer ikna olduğum konu ise, eğer başarılı olacaksak bunun turizm konusunda olma ihtimali daha yüksektir. Bu sebeple tilki.co yu yeniden aktif hale getirme çalışmasına başladık.

Tilki.co için, turizm özelinde çok zorlu bir SEO çalışmasına başlayacağız. Aklımda birçok gelir modeli var ancak bunların hangisinin uygulanmasının daha doğru olacağını bilmiyorum. İlk hedefimiz günlük 10000 kişinin siteye girmesini sağlamak. 10000 kişinin siteye girmesi ile alexa sıramız ve haliyle ortaklarımıza gönderdiğimiz kişi sayısıda paralel olarak artacak, SEO çalışmamız başarılı olursa arama sonuçlarında da görünürlülüğümüz artacağı için daha çok ilgi çekmeye başlayacağız. Adwords reklam bütçemiz olmadığı için bunu yapabileceğimiz en maliyetsiz ve kalıcı yol SEO çalışması olacak.

Burada SEO ile ilgili ne yaptığımızı, nasıl yaptığımızı, sosyal medya çalışmalarımızı vb detayları anlatıp ne sonuç aldığımızdan bahsedeceğim. Bu yazı, bu dizinin ilk bölümü oldu 🙂

Şu an tilki.co sıfır noktasında. Bu yazı 1 mayıs 2017 de yazıldı ve 1-30 nisan aralığı için tilki.co nun toplam ziyaretçisi 82 kişi. Yani günlük ortalama 2.73 kişi 🙂 Elimizde ne var; birkaç siteden aldığımız 33 backlink ve yıllanmış bir domain adresi.

Şimdi ilk işimiz web sitesini yenilemek olacak. Bunun için hazır tasarım kullanacağız, hazır bir tasarımı alıp modifiye edip kendimize göre düzenleyeceğiz. Bu şekilde vakit kaybetmeden yayına çıkabiliriz diye düşünüyorum.

Diğer taraftan sosyal medya kanallarımıza ağırlık verip Facebook ve Instagram takipçi sayımızı arttırmayı hedefliyorum. Twitter ile ne yapılabilir onu çok çözmüş değilim, twitter’ın sosyal medya pazarlaması açısından getirisi çok olmaz gibi görünüyor. Twitter platform olarak haber alma işine odaklanmış durumda, burada bir çalışma yapmamız bize ne kazandırır veya yapmamamız ne kaybettirir gerçekten bilmiyorum. Twitter’da reklam verildiğinde sonuç alınacak biryer olsa birçok firma reklam verir ve twitter’ın kendisi para kazanırdı. Ancak twitter’ın kendisi bile her yıl zarar açıkladığına göre burada büyük bir sıkıntı var. Önceliğimiz facebook ve instagram olacak ve twitter’ı biraz arka plana bırakıp birşeyler yapacağız. Bu şekilde enerjimizi daha odaklı tutmayı hedefliyorum. Youtube, pinterest, google+ vb yerlerde hesaplarımız var ancak bu platformlar için bir planım yok. Olursa paylaşırım.

Vira bismillah 🙂

Bilgisayar Mühendisi, Teknoarge Teknoloji Genel Müdürü ve bu sitenin medarı iftiharı :P Saygılar
EtiCanlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*