Kardan adamlar yaptım, hepsini kahramanım sandım. Avuçlarımda eridiler..

Evde Sarılık Tedavisi

Kategori: İçimden Geldi | 5 Ekim 2014 de Enes Turan tarafından yazılmıştır.Ayrıca 122.968 Kere okundu.

Bizim kız doğduğunda sarılığı 14-15 civarındaydı. Birkaç gün sonra kontrol edildiğinde bir miktar düşmüştü ancak yeterli değildi. Sarılık yükselirse küveze yatırmak gerekiyor.

Biraz araştırdım, nedir nasıl tedavi edilir vs. Yenidoğan bebeklerde sarılık olmama ihtimali yok, bebek doğduğu için sarılık oluyor. Tedavisi ise bildiğimiz ışık. Özellikle mavi renk ışığın daha etkili olduğuna dair çalışma sonuçları bulunuyor. Küvezlerde mavi led kullanılıyor ancak elimizde mavi led bulunmuyorsa beyaz ışıkta işimizi görür.

Ben nasıl yaptım; bir tane masa lambası ve bulabildiğim en güçlü tasarruflu beyaz ampülü aldım. Dikkat, masa lambanız üzerinde maksimum kaç watt desteklediği yazar, ona göre bir ampül bulun. Benim kullandığım 40 watt gücündeydi. Ampülün beyaz olması önemli, beyaz renk tüm renklerin birleşiminden oluşur, yani içinde mavi ışık frekansları da var. Kızımı bazen sadece bezi kalacak şekilde, bazen sadece üstü olacak şekilde yatırdım ve gözünü siyah bir kumaşla kapattım. Kumaş likralı, yani esnek bir kumaş olmalı ve bağlamalısınız. Bebeğiniz bir hareketi ile kumaşı atabilir, ne olur ne olmaz. Kumaşı kendi gözünüzün önüne getirip ışığa bakın, ışığı görmüyor olmanız gerekli. Güçlü bir ışık kullanacağımız için bebeğinizin gözüne zarar verebilir, aman dikkat. Kızımı yatırdım ve masa lambasını baş ucuna yerleştirdim ve doğrudan vücuduna bakacak şekilde ayarladım. Ampul kızımdan 20-30 cm uzakta duruyordu. Gündüzleri perdeleri açıp güneş ışığı doğrudan üzerine gelmeyecek şekilde yatırdık, bu şekilde gündüz güneş ışığı gece ampul ile 10 gün geçirdik. Sonuç; sarılık 11 e düştü ve hayati tehlikeyi atlattı. Şimdi 1 aylık oldu, hala sarılık emareleri var ama çok azaldı.

Hastaneye gitmedik, zorluk çekmedik gece yattık uyuduk, tehlikeli durumlarda kalmadık. İyi oldu yani 🙂

Dikkat, sarılık tedavisi sadece ışıkla yapılmaz. Bebeğinizi bolca emzirmeniz gerekli çünkü ışık bebeğinizin vücudunda kimyasal bir tepkimeye sebep olur ve sarılığa sebep olan kandaki bileşenler parçalanır. Bu parçalanma ile oluşan maddelerin vücuttan çiş ile atılması gerekli, bunun için bolca emzirmeniz gerekiyor 🙂 Bebekler su içmez derler ya, bence az az verin. Abi çocuğun işemesi lazım, su onun için gerekli. Abartmayın ama, 15-20 damla veya biberondan 2 – 3 emme diyelim.

Geçmiş olsun, Allah şifa versin.

Güncelleme 03.08.2017 – Bu işlemin uzun vadeli bir yan etkisi var mı diye merak edenlere: sanırım yok, kızım 3 yaşında ve çok şükür sağlıklı 🙂

Bilgisayar Mühendisi, Teknoarge Teknoloji Genel Müdürü ve bu sitenin medarı iftiharı :P Saygılar
EtiCanlar:

“Evde Sarılık Tedavisi” için 2 cevap

  1. A dedi ki:

    Bebeğinizi ışıkla tedavi etmediniz, beslenmesi düzeldiği için iyileşti.Muhtemelen süt arttı karnı doydukça da iyileşti. yeni doğanda sarılığın nedeni yeterli beslenememedir. Yeterli süt gelmediği için ilk başlarda sarılık artar, biraz mama takviyesi yapsaydınız süt gelinceye kadar hiç bu durumu yaşamayacaktınız.Çünkü bilirubini vücuttan dışkı ile hızla atacaktı.Dışkının sarıya dönmesi iyi beslenmenin bir göstergesidir.

  2. A dedi ki:

    Işık tedavisi yardımcı tedavidir, Ciltte toplanan bilirubinin ciltten çözünüp idrarla atılabilmesini sağlamak için belirli dalga boylarında ışın tedavisi uygulanır. Burada en çok mavi ışık; bu olmazsa fluoresan lamba ışığı kullanılır. Işığın çıplak cilde doğrudan gelmesi gerekir. Güneş ışığı da bu açıdan çok etkili. Ama cam arkasından gelen ışığın yararlı olduğunu söyleyemeyiz.Tabi sarılığın başka özel bir nedeni yoksa ve erken sarılık dediğimiz yenidoğan fizyolojik sarılıktan bahsediyoruz.Diğerleri için özel tedaviler gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*