Kardan adamlar yaptım, hepsini kahramanım sandım. Avuçlarımda eridiler..

Taklitçilik

Kategori: Fikirler | 3 Şubat 2009 de Enes Turan tarafından yazılmıştır.Ayrıca 1.753 Kere okundu.

Hafta sonu Denizli Çivril’e gittim. Çivril, Uşak’a yakın olduğu için Konya’dan Uşak’a, oradan Çivril’e geçtim.

Uşak’tayken taklitçiliğin hangi ölçülere varabileceğini gördüm. Örneğin, Sesli battaniyelerini duymuşsunuzdur. Uşak’ta ana yol üzerinde fabrika satış mağazaları var. Hemen yanında, Seslim battaniyelerinin fabrika satış mağazası var. Gördüğüm an şok oldum, bir firma başka bir firmayı bu kadar mı yüceltir. Hadi isim bulamadın, Sesli’nin sonuna m ekledin, bari git başka yerde mağaza aç, ne diye komşu dükkanı tutuyorsun? Eğer bu iki markada aynı firmaya aitse, hakikaten tebrik etmek lazım. Seslim markası için masraf edip, kendi emeğini bu denli baltalamak ilginç olsa gerek. İsmi Seslim yapacağına, “Harf Battaniyeleri” falan yapsaydı, yanyana iki totemde “Sesli Harf” yazardı, böylesi bile daha kurumsal olurdu.

Şok deyince aklıma geldi, biliyorsunuz Şok marketler zinciri var. Uşak’ta da Uşak Şok marketleri var. Onun sağında solunda ise Mehmet Şok, Ahmet Şok gibi ufak türevleri var. Ayrıca bakkallar da bile AVM (Alışveriş merkezi) yazıyor. 10 m2’lik bir dükkan, tabela “Mehmet Şok AVM”. Çivril’de de Ege Şok marketleri var. Kim kimden esinlendi belli değil.

Son olarak, Uşak otogarında Anadolu firmasının büyükçe bir ofisi var. Güzel yapmışlar adamlar, otobüslerin park edilişi, çalışanların üniformaları vs kurumsallığı gerçekten çok iyi yansıtıyor. İmkanım olsa bu firma seyahat etmek isterim. Uşak’tan Çivril’e geçerken Altınoluk isimli ufak/yeni bir firma ile seyahat ettim. Araç bir minibüstü ve Altınoluk firmasının başkanının aracıydı. Aracı süren ise başkan. Bende en önde oturuyorum, konuşmaları dinledim. Altınoluk firması, Anadolu firmasına rakip olup onun gibi kurumsal olmayı hedeflemiş. Anadolu firmasının Uşak otogarındaki yeri gibi bir ofis yaptırmayı planlıyorlar. Açıkçası hoşuma gitti bu durum, takdir ettim içimden. Adamlar kendilerinden öndeki bir firmayı örnek alıp onu geçmeyi planlıyorlar. O sırada daha önce bu türlü firmalarda görmediğim şekilde araç içi ikramlar yapıldı. Hoş. Gelelim işin nihayetine. Plastik bardaklar camdan atıldı. Yolda polis gördüler, takometre’nin kablosunu bağladılar. Araç Çivril otogarında anlamsız şekilde yarım saat bekledi. Tüm iyi hislerim birden sona erdi.

Olmaz arkadaşım, bina yaptırmakla, yeni araç gereç almakla, kravat takmakla büyük olunmaz. Büyüklük insanın içinde olmalı. Aynı şekilde, kurumun içinde olmalı. Hem madem taklit edeceksin, yarım taklit etme, tam kopyası ol ki rakibi olmak istediğin firmaya gerçekten rakip ol.

Öyle işte, sevgiler saygılar.

Bilgisayar Mühendisi, Teknoarge Teknoloji Genel Müdürü ve bu sitenin medarı iftiharı :P Saygılar
EtiCanlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*