Kardan adamlar yaptım, hepsini kahramanım sandım. Avuçlarımda eridiler..

Pardus 2008.1 – Centos 5.2

Kategori: Bilgisayar | 28 Ocak 2009 de Enes Turan tarafından yazılmıştır.Ayrıca 1.141 Kere okundu.

Masaüstü kullanım için yazıyorum bu yazımı. Bilgisayarıma Pardus 2008.1 kurmaya çalıştım ancak anlamadığım bir problemden dolayı kurulum başladığı anda kilitleniyordu. Bu yüzden Centos’u kurdum. Aynı problem Centos’ta da meydana geldi ama bu sefer çözdüm. Kurulumu tamamladım, sistemi açtım, birden itici bir ekran ile karşılaştım. İçimden geçen aynen şuydu, “o güzelim centos’un yüzü böyle miymiş?”. Sanki MSN’de tanıştığım fıstık gibi bir kızın gerçek yüzünü görmüş gibi oldum 🙂

Centos’u şöyle bir inceledim, Pardus’a nazaran (Masaüstü kullanım için değerlendirme yaptığımı tekrar hatırlatıyorum) çok sade, çok boş bir havası var. İşletim sistemi dışında open office, gimp ve firefox yüklenmiş. Ama Pardus’ta yok yok. Ayrıca görsellik, Pardus’ta çok daha iyi.

Pardus masaüstü kullanım için bence çok daha iyi. He diyebilirsiniz, Pardus’un kullandığı herşeyi Centos’a entegre edebilirsin diye, kim uğraşacak arkadaşım. Ben Centos’u SSH ile bağlandığım siyah ekranı ile seviyorum, bırakın öyle kalsın.

Hürmetler efendim.

Dipnot: Pardus’un sunucu performansını merak ediyorum açıkçası, bunu araştırıcam ve deneyeceğim. Sizede anlatırım buradan.

Sonnot: Şu an Centos’u kaldırıp Pardus kurmakla meşgulüm.

Bilgisayar Mühendisi, Teknoarge Teknoloji Genel Müdürü ve bu sitenin medarı iftiharı :P Saygılar
EtiCanlar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*