Kardan adamlar yaptım, hepsini kahramanım sandım. Avuçlarımda eridiler..

Bilgisayar Programlama ve Matematik

Kategori: İçimden Geldi | 1 Aralık 2008 de Enes Turan tarafından yazılmıştır.Ayrıca 11.153 Kere okundu.

Bilgisayar mühendisiyim ama matematiği hiç sevmiyorum. Sevmememin sebebi muhtemelen soruları çözemiyor olmam. Soruları çözemememin sebebi ise çalışmıyor olmam. Çalıçmamın sebebi ise konulara yabancı olduğum için ve adı matematik olduğu için çalışmayı istemiyor olmam.

Bu psikoloji ile bugünlere geldim ama artık tutumumu değiştirmem gerektiğini ciddi şekilde hissediyorum.

Son bir haftadır şöyle düşünmeye başladım. Programlama işini, kod yazmayı çok seviyorum. Bazen saatlerce dalıp gittiğim oluyor. Program yazarken elimde bir dizi kod ve bir mantıksal yapı var. Bir bina gibi düşünebilirsiniz. Mantık üzerine temel atıp, kodlar ile binayı inşa ediyoruz. Kafamda matematikteki kurallar ve işlemler ile bilgisayar programlamasını eşleştirdim. Programlamada ki mantık matematikteki kurallar, sinüs, cosinüs, türev, integral vs ise programlamada ki kodlara karşılık getirdim.

Şu an matematik çalışmaktan zevk duyuyorum. Çünkü yaptığım şey, kuralları ve kodları öğrenip, soru çözerken program yazmak.

Aslında geç oldu, beni tanıyanlar ve bana matematik çalıştırmak için emek harcayanlar kızabilir bu sözlerimi okuduklarında. Hakkınızı helal edin arkadaşlar, o zamanlar aklım bir karış havadaydı.

Bilgisayar Mühendisi, Teknoarge Teknoloji Genel Müdürü ve bu sitenin medarı iftiharı :P Saygılar

“Bilgisayar Programlama ve Matematik” için 2 cevap

 1. FeRHaD dedi ki:

  Matematiği ben de sevmem, hiç de sevemedim. Aslında ilkokulda vs. babam beni önceden hazırladığından derslerim iyiydi, daha ilk sınıfta ikinci ve üçüncü sınıfta yaptığımız dört işlemi rahatlıkla yapabiliyordum.
  Ancak daha sonra babamın ilgisi beni sıkmaya başladı. Orta okulda fonksiyonlar falan çıktı, iyice nefret ettim. Lise de öğretmenimiz öğrettiği şeylerin ne işe yaradığını anlatamadı, zaten de öğrenemedim. Bir markete gittiğinizde satıcı kızın şöyle bir fonksiyonunu alırsınız vs. espri ile geçiştiriyordu hep konuyu. Belki en çok matematik çalıştım ama yine olmadı.
  Lise 1’de iken bir gün de annem beni bir matematik öğretmenine götürmeye kalktı, yolda giderken kararını ver dedi, Fen – Matematik bölümüne mi gideceksin yabancı dile mi, fene gidecek olursan bu öğretmene götüreceğim seni dedi. Öğretmeni de daha önceden biraz tanıyordum, iyi bir öğretmendi, daha önceden hiç matematik bilmeyen birini bilmem hangi üniversiteye sokmuş falan deniyordu. Düşündüm taşındım, ben matematiği sevmem nefret ederim dedim, yapamam dedim, öğretmene değil de ilçeye Ciguli gelmişti onun konserine gittik. 😀
  Şimdi de yabancı dilden nefret ediyorum, dilden değil ama öyle dersler var ki, sanki öğrenci hayatında bana öyle birşey soracak. 🙂

 2. Enes Turan dedi ki:

  “öğretmene değil de ilçeye Ciguli gelmişti onun konserine gittik”
  bu zaten olayı açıklıyor, daha ötesi ne olabilir ki 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*