Kardan adamlar yaptım, hepsini kahramanım sandım. Avuçlarımda eridiler..

Web programcılığı hangi dili kullanmalı?

Kategori: İçimden Geldi | 13 Eylül 2008 de Enes Turan tarafından yazılmıştır.Ayrıca 12.447 Kere okundu.

Dinamik web sayfaları kurmak için mutlaka bir web programlama diline ihtiyaç duyacaksınız. Bu yazımda, ASP, PHP ve JSP dilleri arasında bir karşılaştırma yapmaya çalışacağım.

Kısa Tanıtımlar

ASP, Microsoft’un geliştirdiği ve IIS web sunucusu üzerinde çalışan bir sistemdir. En iyi performansı IIS ile verdiği için, ASP ile geliştirilmiş ve sitelerin Windows işletim sistemi üzerinde çalışması gerekmektedir diyebiliriz. ASP’nin en yatkın olduğu veritabanı ise, yine bir Microsoft ürünü olan MSSQL’dir. Bunun yanı sıra Access’te kullanabilirsiniz. Elbette diğer veritabanı sistemlerine de bağlanabilirsiniz ancak en başarılı sonuç MSSQL ile alınabilir. Lütfen dikkat; ASP kullanımı ücretsiz bir dil olmasına rağmen, Windows işletim sistemi ve MSSQL veritabanı ücretli sistemlerdir. ASP kullanacaksanız, dolaylı maliyetleri göz önünde tutmanız gerekli.

PHP, açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. Çalışmak için ASP gibi işletim sistemi seçmez. En iyi performansı Apache web sunucusu ile alabilirsiniz. Yine açık kaynak kodlu ve ücretsiz olan MySQL veritabanı sistemini en üst düzeyde destekler. Diğer veritabanı sistemlerine de bağlanabilirsiniz. Apache ve MySQL, Windows işletim sistemi yanına Linux temelli işletim sistemlerinde de çalışabilirler. Hatta en iyi performansı Linux üzerinde alabilirsiniz. Bu yüzden, PHP ile geliştirdiğiniz bir web sitesini, işletim sistemi sıkıntısı ve elbette işletim sistemi, veritabanı ek maliyetleri olmadan yayınlayabilirsiniz.

JSP, Java temeline dayanan bir programlama dilidir. Java’nın kaliteli cümle (syntax) yapısını kullandığı için oldukça sağlam bir dildir. Java’nın gücünü kullanılarak geliştirilen arayüzler (framework) sayesinde, birçok işinizi kolaylaştırabilir ve güvenlik seviyenizi yükseltebilirsiniz. Dikkat ederseniz, bankaların internet şubelerinde JSP programlama dili tercih edilir. JSP, Tomcat web sunucusu üzerinde çalışır. Tomcat, kendi başına çalışabileceği gibi, Apache web sunucusuna modül olarakta yüklenebilir. Biz, Alfaserver.net’te modül olarak yükledik. Apache gelen istekleri yorumlarken, JSP’yi görürse Tomcat’e yönlendiriyor. Veritabanı olarak yine MySQL kullanabilirsiniz. JSP, veritabanları arasında bariz bir ayrım yapmıyor. Ancak herhangi bir arayüz kullanırsanız, o arayüz bu ayrımı yapabilir. İşletim sistemi sorunu JSP’de de yok. Dilediğiniz işletim sisteminde kullanabilirsiniz.

Hangisini Öğrenmeli

JSP, üst düzey, zor bir programlama dilidir. Bu yüzden onu en son inceleyeceğiz.

ASP ile PHP arasında seçim yapmak gerektiğinde, benim oyum PHP’den yana. C dilinin neredeyse aynı cümle yapısı, kodlama özgürlüğü, basit yapısı ve arkasındaki güçlü topluluk ile PHP oldukça sağlam bir dildir. Benzer özellikler ASP’de de var ancak ASP platform bağımsız bir dil değil. Özellikle ASP.NET ile geliştirilen bazı uygulamalar çalışmak için .NET arayüzüne ihtiyaç olması, ASP’yi Windows işletim sistemine, hatta Internet Explorer tarayıcısına sıkı sıkı bağlar. ASP.NET’i Linux işletim sistemlerinde çalıştırmak için Mod Mono adında bir çalışma var ama ne kadar başarılı olduğu tartışılır. Açıkçası, geliştirdiğim bir web uygulamasının bu şekilde tekel altına alınmasını istemem. ASP ile yapılabilecek herşey PHP ile de yapılabilir.

Sonuç olarak, PHP’nin platform bağımsız bir uygulama ve dolaylı yollardan da ek maliyetlere sebep olmadığı için PHP benim favorim.

JSP ise bambaşka bir boyuttur. Çalıştırmak bile bazen çok zor olabilir. Çok nazlı bir dildir. Ama bir kere çalıştırdığınızda, siz bozana kadar sorun çıkarmaz. JSP’nin üstünlüğü sitenize gelen ziyaretçinin tarayıcı penceresine yansımaz. Asıl güç arka plandadır. Örneğin, kolay kolay sorun çıkarmadığı gibi, eğer dikkatli bir şekilde kodlandı ise çok yüksek performans alabilirsiniz. Örneğin biz Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız bir çalışmada iyi kodlamanın sonucunda ASP veya PHP’nin 5 gücündeki bir sunucu ile sağlayacağı performansı, JSP ile 1 gücündeki bir sunucudan alabildik.

Geliştirme Ortamları

ASP ve ASP.NET için Visual Studio, PHP için Zend Studio, JSP için NetBeans denilebilir. Bu programlar özelleştirilmiş programlardır. Kod tanıma, hata bulma, renklendirme, kod tamamlama gibi özellikleri vardır. Ancak Adobe Dreamweaver’da hoş bir seçenek olabilir. Ben tüm tasarımlarımı ve PHP kodlarımı Dreamweaver ile geliştiriyorum. Aynısı ASP ve JSP içinde yapılabilir.

ASP ve ASP.NET için Visual Studio’nun gelişmiş Ajax desteği bulunur. Eğer illa ASP kullanacağım diyorsanız, bari Visual Studio ve Ajax’ı kullanın da ASP’nin PHP karşısında güçsüz kaldığı açıkları kapatmış olun. Ajax, PHP’de kullanılmaz mı şeklinde bir soru gelirse aklınıza, kullanılır, hem de çok güzel olur.

JSP’de framwork kullanacaksanız, büyük ihtimalle NetBeans IDE programını kullanmanız gerekecek. Onun dışında yine Dreamweaver kullanabilirsiniz.

Sonuç

Kısaca 3 programlama dilini anlatmaya çalıştım. Eğer yeni başlayacaksanız PHP iyi bir seçenektir. PHP veya ASP dillerinden birini biliyorsanız, diğerini öğrenmeye zahmet etmeyin bence. Yeni dil öğrenene kadar, bildiğiniz dilde daha üst konuları öğrenmeye gayret edin. Ama eğer web programcılığında sınıf atlamak istiyorum derseniz, buyrun JSP.

Saygılar, sevgiler.

Bilgisayar Mühendisi, Teknoarge Teknoloji Genel Müdürü ve bu sitenin medarı iftiharı :P Saygılar

“Web programcılığı hangi dili kullanmalı?” için 5 cevap

 1. Enes Turan dedi ki:

  Hi Dirnov, why do you think like this? Lets speak on it.

 2. Saurooon dedi ki:

  Hi there,
  Thank you! I would now go on this blog every day!

  Have a nice day
  Saurooon

 3. AnnaHopn dedi ki:

  Hi there,
  Everything dynamic and very positively! 🙂

  Have a nice day
  AnnaHopn

 4. FeRHaD dedi ki:

  Hi there,
  I’m sure this is true, all those commenters are spammers, you can (and even must) delete them. 🙂

  Have a nice day
  Ferhad Fidan

 5. Yusuf dedi ki:

  nice to meet you dirnow and annahopn :)) (ingilizceme hayranım,şakır şakır konuşuyorum.maşallah :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*