Kardan adamlar yaptım, hepsini kahramanım sandım. Avuçlarımda eridiler..

SEO Macerası 3

4 sene önce Enes Turan tarafından yazılmıştır.
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Tilki.co otel fiyatı karşılaştırma sitemizi açtık ve google webmaster araçlarına sitemap.xml dosyamızı gönderdik. Birçok sayfanın sadece başlığı var, içeriği yok. Buna rağmen bazı arama terimlerinde 3. sayfaya kadar gelmiş durumdayız. İçerik yokken 3. sayfa ise içerik olduğunda 1. sayfa garanti diye bakıyorum olaya.

Tilki.co gezi rehberi içerikli bir site olacağı için POI (point of interest – ilgi çekici yerler) içeriği bizim için önemli. Şöyle ki muğla gezi rehberi aslında muğlada gezilecek olan noktaların toplamından ibarettir. Böyle olunca ilk önce POI listelerimizi oluşturalım istedik. Ardından çeşitli varyasyonlar ile POI listelerini oluşturup sayfalar hazırlayacağız. Buraya kadar herşey standart ancak dikkat edilmesi gereken şöyle bir konu var; site içi linkleme.

Site içi linkleme konusu, google ın hangi sayfayı öne çıkaracağına dair bir bilgi verir. Örneğin muğla gezi rehberi alt sayfalarının mutlaka muğla gezi rehberi ana sayfasına link vermesi gerekir. Benzer şekilde muğla plajlarına ait alt bir sayfası, hem muğla plajları ana sayfasına hem gezi rehberi ana sayfasına link vermelidir. Haliyle link sayıları önem sırasına göre düzenlenmiş olur; örneğin muğla gezi rehberine 50 tane site içi link varsa, muğla plajları ana sayfasına 5 tane site için olur. Bu durumda google muğla gezi rebheri ana sayfası daha önemlidir sonucuna ulaşır. Benzer bir önem mekanizması breadcrumb ile sağlanır. Breadcrumb doğrudan site içinde oluşturulan ve her sayfanın içine yerleştirilen site haritası sistemidir. Örneğin şöyle olur; ana sayfa > gezi rehberi > muğla > muğla planları > iztuzu plajı gibi. Google bu bilgileri izleyip sitenin ağaç şemasını çıkarabilir ve daha doğru bir sonuç gösterimi sağlar.

Bütün bunlar neden önemli, çünkü google a bizim sitemizin ağaç yapısı bu ve lütfen alt sayfaları değil, ana sayfaları ön plana çıkar dememiz gerekli. Yoksa istemediğiniz sayfaların daha ön plana çıktığını görürsünüz. Haliyle siteden para kazanmak için kurguladığınız senaryo ile google sonuçları uyumsuz olur ve para kazanamazsınız 🙂

Başka yapacağımız birşey ise sosyal medya linkleme çalışması. Yeni bir sistem geliştirdik ve facebook ile twitter APIlerini kullanarak doğrudan kendi yazılımımız üzerinden otomatik olarak paylaşım yapabiliyoruz. Bir paylaşım planı hazırlıyoruz ve o plan doğrultusunda sistem otomatik olarak paylaşım yapmasını sağlayacağız. Bu şekilde sitemizde var olan tüm linklere site dışından en az 1 link verilmesini sağlamış olacağız.

Bakalım bu 2 çalışmanın sonuca etkisi ne olacak?

Bugün itibari ile google da 188 linkimiz indekslenmiş ve ortalama konumumuz 58.6. En iyi konumuz “alanya tilki” aramasında 6. sıra 🙂 Bu ilgisiz olduğu için geçelim, “limak” aramasında 9. sıradayız.

1.350 Kere okundu
Yorum Yok :(

Webmaster Araçları

4 sene önce Enes Turan tarafından yazılmıştır.
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Kaldığımız yerden devam, önceki yazımızda SEO maceramızın nasıl başladığını anlatmıştım. Bu yazıda yeni neler yaptık, onlardan bahsedeceğim.

Bugün google webmaster araçları ekranını kontrol ettim ve tilki.co’nun eski sisteminde var olan 2422 URL’nin sadece 302 tanesinin google da ekli olduğunu gördüm. Muhtemelen kopya içerik, dandik tasarım öğeleri gibi sebeplerle google bunları eklemeye bile gerek duymadı 🙂 Şimdi karar vermemiz gereken konu, var olan linklerle devam edelim mi etmeyelim mi? 302 tane linkimiz var, onları kaybetmeye gerek yok. Ancak şimdi yeni bir link yapısı kurmamız gerekli. Yeni link yapısı breadcrumb formatına uygun olacak, haliyle önceki linkler zaten sıkıntılı. Bu sebeple eski linkleri 301 yönlendirmesi ile yeni oluşturacağımız link sistemine yönlendireceğiz.

Analytics tarafında ise bir değişiklik yok, siteye girenler çıkanlar sabit.

Tilki.co’nun yeni sistemi için yeni bir admin panel geliştiriyoruz. İlk eklediğimiz alanlar tabiki otel ekleme ve ilgili bölümleri içeriyor. Burada otel tanıtımları için yazılan yazılarda özgünlük kontrolü yapan bir yazılım geliştirdik. Tanıtım yazılarını ben ve ofisteki diğer arkadaşlar yapacaklar ve sisteme eklenen her otel için prim alacaklar. Tüm yazıların kontrolünü ben yapamayacağım için sistemsel bir kontrolün doğru olacağını düşündük. Burada en önemli konu yazının özgün olması. Geliştirdiğimiz yazılım, otel için yazılan yazıyı çeşitli formatlar kullanarak google da arıyor ve bir cevap gelip gelmediğine bakıyor. Gelen cevaplara göre yazının özgünlük yüzdesini belirliyor. Biz burada bir alt değer belirleyeceğiz ve örneğin %80 özgün olan bir yazı kabul edilir diyeceğiz.

Ancak burada bir sıkıntı var; Kelime değişiklikleri özgün kabul ediliyor. Örneğin doktor yerine hekim yazarsanız, bu yazı özgün olmuş oluyor. Tüm makale özgünlük kontrolü yapan sistemlerde bu durum aynı. Peki google da nasıl? Bu konuda araştırma yaptım ama bir çözüm bulamadım. Sanırım deneyip göreceğiz.

Yakında web sayfamızı oluşturmaya başlayacağız. Asıl SEO çalışmamızda o zaman başlayacak.

 

1.639 Kere okundu
Yorum Yok :(

Bir SEO Macerası

4 sene önce Enes Turan tarafından yazılmıştır.
anasayfa
anasayfa
anasayfa

E-ticaret yazılımları üretiyorum ancak hiç kendim yoğun bir e-ticaret çalışması yapmadım. Yesilelbise.com ile ilgili bir çalışma başlattım, yoğun yatırım yaptım ancak stoklu ürünlerle ilgili bizim yapamayacağımızı anladım. Yaptığımız yatırımda boşa gitti diyebilirim. Bu yüzden bizim yapmamız gereken işin hizmet satışı olduğuna ikna oldum 🙂

Bir diğer ikna olduğum konu ise, eğer başarılı olacaksak bunun turizm konusunda olma ihtimali daha yüksektir. Bu sebeple tilki.co yu yeniden aktif hale getirme çalışmasına başladık.

Tilki.co için, turizm özelinde çok zorlu bir SEO çalışmasına başlayacağız. Aklımda birçok gelir modeli var ancak bunların hangisinin uygulanmasının daha doğru olacağını bilmiyorum. İlk hedefimiz günlük 10000 kişinin siteye girmesini sağlamak. 10000 kişinin siteye girmesi ile alexa sıramız ve haliyle ortaklarımıza gönderdiğimiz kişi sayısıda paralel olarak artacak, SEO çalışmamız başarılı olursa arama sonuçlarında da görünürlülüğümüz artacağı için daha çok ilgi çekmeye başlayacağız. Adwords reklam bütçemiz olmadığı için bunu yapabileceğimiz en maliyetsiz ve kalıcı yol SEO çalışması olacak.

Burada SEO ile ilgili ne yaptığımızı, nasıl yaptığımızı, sosyal medya çalışmalarımızı vb detayları anlatıp ne sonuç aldığımızdan bahsedeceğim. Bu yazı, bu dizinin ilk bölümü oldu 🙂

Şu an tilki.co sıfır noktasında. Bu yazı 1 mayıs 2017 de yazıldı ve 1-30 nisan aralığı için tilki.co nun toplam ziyaretçisi 82 kişi. Yani günlük ortalama 2.73 kişi 🙂 Elimizde ne var; birkaç siteden aldığımız 33 backlink ve yıllanmış bir domain adresi.

Şimdi ilk işimiz web sitesini yenilemek olacak. Bunun için hazır tasarım kullanacağız, hazır bir tasarımı alıp modifiye edip kendimize göre düzenleyeceğiz. Bu şekilde vakit kaybetmeden yayına çıkabiliriz diye düşünüyorum.

Diğer taraftan sosyal medya kanallarımıza ağırlık verip Facebook ve Instagram takipçi sayımızı arttırmayı hedefliyorum. Twitter ile ne yapılabilir onu çok çözmüş değilim, twitter’ın sosyal medya pazarlaması açısından getirisi çok olmaz gibi görünüyor. Twitter platform olarak haber alma işine odaklanmış durumda, burada bir çalışma yapmamız bize ne kazandırır veya yapmamamız ne kaybettirir gerçekten bilmiyorum. Twitter’da reklam verildiğinde sonuç alınacak biryer olsa birçok firma reklam verir ve twitter’ın kendisi para kazanırdı. Ancak twitter’ın kendisi bile her yıl zarar açıkladığına göre burada büyük bir sıkıntı var. Önceliğimiz facebook ve instagram olacak ve twitter’ı biraz arka plana bırakıp birşeyler yapacağız. Bu şekilde enerjimizi daha odaklı tutmayı hedefliyorum. Youtube, pinterest, google+ vb yerlerde hesaplarımız var ancak bu platformlar için bir planım yok. Olursa paylaşırım.

Vira bismillah 🙂

1.723 Kere okundu
Yorum Yok :(